BRATISLAVA 6. marca (SITA) - Pri príležitosti storočnice narodenia blahoslaveného Josemaríu Escrivá usporiadali jeho nasledovníci zo združenia Opus Dei (Božie dielo) stredoeurópsky kongres. Po Prahe, Brne, Grazi, Linzi, Salzburgu a Viedni sa dnes členovia Opus Dei z rôznych európskych krajín stretli v Bratislave. Za účasti zástupcov vlády, parlamentu, bývalého prezidenta Michala Kováča a apoštolského nuncia Henryka Józefa Nowackého hovorili o hlavnej idei svojho zakladateľa - snažiť sa o svätosť v každom povolaní. "Josemaría Escrivá priniesol revolučný zvrat do vzťahu človeka k práci," uviedol jeden z prednášajúcich Jozef Pustka. Každú prácu možno posvätiť, ak ju chápeme ako službu Bohu. Escrivá objavil "laickú svätosť", ktorú možno dosiahnuť dôsledným plnením povinností.
J. Pustka, doktor filozofie a práva, ktorý už desaťročia pôsobí v Ríme, vložil do atmosféry kongresu osobné svedectvo o blahoslavenom J. Escrivovi. Vyzdvihol najmä jeho ľudskosť, ktorá strhuje viac ako asketická nábožnosť. "Vynikal hlbokým filozofickým, teologickým, právnickým a psychologickým vzdelaním. Čo povedal, bolo premeditované, bol láskavý a starostlivý, mal dobrú pamäť na ľudí a veľmi sa zaujímal o každého človeka. Svätosť vynašiel ako najúčinnejší jed proti zlobe a hriechu," povedal o tomto španielskom kňazovi, s ktorým sa osobne poznal. Zdôraznil aj jeho zameranie na krajiny východného bloku. "Nechcel poslať svojich ľudí tam, kde nebola sloboda. Ale počas Pražskej jari mi povedal: Modli sa, raz pôjdeme aj do Prahy, Bratislavy, Budapešti."
"Veľké Božie dielo - Opus Dei, hlása dnes evanjelium po celom svete. Splnila sa túžba blahoslaveného Josemaríu postaviť Krista doprostred každej činnosti," ocenil prínos tohto diela apoštolský nuncius v kázni pri slávnostnej omši a vyzval prítomných, aby ukazovali svetu dobro a zlo a vracali ľudským veciam božskú hodnotu. O svojej skúsenosti s odkazom J. Escrivá hovorila aj lekárka Margaréta Černáková a lekár - poslanec Alojz Rakús. Lekárska profesia stráca podľa M. Černákovej tradičný honor a úctu a namiesto autonómnej morálky nanucuje prospechársky duch doby medicíne status verejnoprospešnej práce, služby klientom bez ohľadu na svedomie. Rakús podčiarkol, že viera v každej profesii motivuje, pretože "Bohu sa nedá ponúknuť niečo, čo nie je dobre urobené".
Blahoslavený Josemaría Escrivá sa narodil 9. januára 1902 v Španielsku a zomrel v júni 1975 v Ríme. Za blahoslaveného ho pápež Ján Pavol II. vyhlásil v máji 1992 a jeho svätorečenie sa očakáva 6. októbra tohto roku. Jeho Opus Dei Svätá stolica uznala v roku 1946 a v súčasnosti má status osobnej prelatúry, čiže zoskupenia veriacich pod právomocou vlastného preláta a s vlastnými kňazmi, združenými v Spoločnosti svätého Kríža.
Zakladateľ Opus Dei bude vyhlásený za svätého
(DOM-Spoločnosť a kultúra 05.03.2002 08:07, 0019)
BRATISLAVA 5. marca (SITA) - Medzi novými svätými, ktorých kanonizáciu oznámil Vatikán koncom februára, bude aj blahoslavený Josemaría Escrivá, zakladateľ spoločnosti Opus Dei (Božie dielo). Opus Dei vzniklo v roku 1928 v španielskom Madride a ako svoj hlavný cieľ presadzuje podporovanie kresťanov všetkých spoločenských postavení na ceste ku kresťanskej dokonalosti. Zaviedlo tak určitú revolúciu do chápania svätosti, ktorá sa dlho prisudzovala len kňazom a zasväteným osobám. Členovia Opus Dei sa snažia posväcovať každodennou prácou, zvlášť pri vykonávaní svojho povolania. V súčasnosti ich je viac než 84 000 na všetkých kontinentoch, pričom asi 1800 z nich tvoria kňazi. Opus Dei zvlášť podporuje duchovné vzdelávanie - aj na Slovensku má dve študentské centrá. Obe sídlia v Bratislave - na Námestí slobody centrum Dowina (Devín) pre mužov a na Nazaretskej ulici centrum Ister (Dunaj) pre ženy.
Josemaría Escrivá sa narodil v roku 1902 v Španielsku. Popri teológii vyštudoval civilné právo. V roku 1925 sa stal kňazom. Pôsobil v Madride, kde sa osobitne venoval chudobným a chorým, pričom zároveň vyučoval na univerzite a robil si doktorát práv. Okrem Opus Dei zameraného na laikov založil v roku 1943 Kňazskú spoločnosť Svätého kríža, čím umožnil život podľa pravidiel Opus Dei aj kňazom. V roku 1946 sa definitívne presídlil do Ríma, kde má Opus Dei dnes svoje úradné sídlo. V roku 1950 pápež jeho dielo definitívne schválil a uznal aj pridružovanie nekresťanských členov. J. Escrivá zomrel v roku 1975 v Ríme. V roku 1982 dal súčasný pápež Ján Pavol II. spoločnosti titul osobnej prelatúry a v roku 1992 vyhlásil jej zakladateľa za blahoslaveného. Za svätého ho vyhlási 6. októbra. Spolu s ním schválil kanonizáciu ďalším ôsmich blahoslavených vrátane pátra Pia z Talianska alebo vizionára Juana Diega Cuauhlatoatzina z Mexika, spätého so zjavením Božej Matky v Guadalupe.