List od Otca: 30 rokov Opus Dei na Slovensku

26. júna 2026 sa slávi 30 rokov od začiatku stabilnej apoštolskej práce Opus Dei na Slovensku. Pri tejto príležitosti prelát Opus Dei, otec Fernando, napísal list svojim dcéram a svojim synom. V úvode listu oslovuje otca Štefana, regionálneho vikára.

Milý Štefan, nech Ježiš ochraňuje moje dcéry a mojich synov!

Týmito riadkami sa pripájam k vášmu vďakyvzdávaniu Bohu a k vašej radosti pri príležitosti 30. výročia začiatku pôsobenia apoštolskej práce na Slovensku. Budúceho 26. júna, na sviatok svätého Josemaríu – ktorý na vás z Neba bude hľadieť s mimoriadnou láskou –, budem na vás počas svätej Omše osobitne myslieť.

Koľko dobrého vám Pán v týchto rokoch udelil! S vďačnosťou si pripomeňme tých, ktorí urobili prvé kroky v tejto milovanej krajine, a potom tých, ktorí ste verne pokračovali na tejto ceste v rôznych apoštolských iniciatívach, v tej vzácnej evanjelizačnej práci, ku ktorej nás volá sám Ježiš: choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium.

Myslím na mnohých ľudí, ktorí sa počas tohto času priblížili k prívetivej atmosfére Diela; modlíme sa za nich a za tých, ktorí budú naďalej prichádzať, priťahovaní láskou, s ktorou prežívate bratstvo, a vaším príkladom optimizmu: vždy existujú dôvody na radosť, aj uprostred ťažkostí, pričom sa snažíme žiť v úzkom vzťahu s Kristom a dávať ho do stredu nášho života.

Táto slávnosť je vhodnou príležitosťou na obnovenie vašej túžby o svätosť, uvedomujúc si poslanie, ku ktorému sme boli povolaní: slúžiť Cirkvi prostredníctvom toho, že robíme Opus Dei za akýchkoľvek okolností, plní nádeje.

Spolieham sa na vaše modlitby za moje úmysly.

Mám vás rád a požehnávam vás!

Váš Otec

Fernando Ocáriz

Rím, 19. júna 2026