„Ce vom face tu și cu mine în aceste zile de reculegere?”, se întreba o dată sfântul Josemaría; și răspundea: să stăm mult de vorba cu Domnul, să-L căutăm, ca Petru, pentru a întreține o conversație intimă cu El. Observă bine că spun conversație: dialog între doi, față în față, fără a ne ascunde în anonimat. Avem nevoie de această rugăciune personală, de această intimitate, de acest contact direct cu Dumnezeu, Domnul nostru.” (Sfântul Josemaría, Note dintr-o meditație, 25-II-1963)
Activitățile care alcătuiesc un curs de reculegere sunt organizate – în majoritate – în jurul Euharistiei, deoarece în capelă se celebrează Sfânta Liturghie zilnică, se obișnuiește să se rostească Calea Crucii, acolo se rezervă de obicei un timp personal pentru examenul de conștiință, iar tot în capelpă preotul predică meditațiile care ajută la intrarea în dialogul cu Dumnezeu despre realitățile vieții creștine, care constituie coloana vertebrală a acelor zile. „Viața creștină nu ne conduce la identificarea cu o idee, ci cu o persoană: cu Isus Cristos. Pentru ca credința să ne lumineze pașii, pe lângă întrebarea: cine este Isus Cristos pentru mine?, să ne întrebăm: cine sunt eu pentru Isus Cristos?” (Fernando Ocáriz Braña, În lumina Evangheliei).

În plus, zilnic se ține o convorbire – în care se prezintă un aspect al virtuților creștine –, se rostește Sfântul Rozariu, se dedică un timp lecturii unei cărți sau a unui text de spiritualitate… și rămân perioade ample pentru reflecție personală sau pentru dialog cu cel care conduce cursul ori cu preotul.
Nimic mai mult? Nimic mai mult… și nimic mai puțin. Nu există efecte speciale. În mod firesc, preotul pregătește cât poate de bine meditațiile pentru a prezenta viața lui Isus Cristos într-un mod sugestiv, iar unii subliniază importanța de a lua notițe, de a însoți programul general cu lectura unei cărți care să aducă lumină asupra unei chestiuni mai personale, de a face propuneri concrete… dar acestea țin deja de stilul personal cu care fiecare abordează acele zile.

Lucrul important este tăcerea — spunea sfânta Tereza de Calcutta că „tăcerea ne oferă o viziune nouă asupra tuturor lucrurilor” — și să nu uităm că ceea ce se propune nu este să trăim într-un permanent curs de reculegere, ci ca această pauză anuală să permită Duhului Sfânt să umple de lumină propria viață, pentru a trăi ca fii iubiți ai lui Dumnezeu în munca profesională, în familie și în împlinirea datoriilor obișnuite.
„Este fundamental să rezervăm momente de tăcere, momente de rugăciune, timpuri în care, liniștind zgomotele și distragerile, să ne punem înaintea Lui și să ajungem la unitate în interiorul nostru” (Papa Leon al XIV-lea, 20-VII-2025).



